Aplinkos poveikis mūsų psichikai – tema, kuri jau dešimtmečius domina ir psichologus, ir interjero dizainerius. Keturios kambario sienos, kiekvienas pasirinkimas – nuo spalvos iki apšvietimo – daro įtaką tam, kaip mes jaučiamės ir bendraujame su erdve. Svarbiausias šio dialogo elementas yra baldų išdėstymas, kuris vaidina lemiamą vaidmenį formuojant mūsų suvokimą apie interjero erdves. Suprasdami subtilius niuansus, kaip baldų išdėstymas veikia mūsų nuotaiką, galime išnaudoti jų galią ir sukurti aplinką, kuri pakylėja, įkvepia ir suteikia jaukumo.
Erdvės suvokimas ir žmogaus protas
Mūsų smegenys iš prigimties pritaikytos erdves interpretuoti tam tikrais būdais. Ankšta ar perkrauta patalpa gali sukelti nerimo, nerimo ar dusimo jausmą, o erdvi ir gerai sutvarkyta erdvė gali būti tarsi gaivaus oro gurkšnis. Šiuo atveju svarbiausias elementas yra nebūtinai kambario dydis, bet ir baldų išdėstymas jame.
Gerai apgalvotas baldų išdėstymas net ir mažiausiame bute gali suteikti erdvumo ir efektyvumo pojūtį. Ir atvirkščiai, erdvus dvaras gali jaustis klaustrofobiškai, jei jo interjeras bus prastai sutvarkytas. Magija slypi erdvės suvokimo supratime ir baldų panaudojime jam valdyti.
Baldų išdėstymo dinamika
Kiekviename kambaryje turi būti centrinis taškas – židinys, fortepijonas ar nuostabus meno kūrinys. Nuo to, kaip baldai skrieja aplink šį centrinį tašką, priklauso kambario tėkmė. Sėdimąsias vietas išdėstydami taip, kad jos apglėbtų centrinį tašką, o ne nusigręžtų nuo jo, sukuriame interjero harmonijos ir krypties pojūtį.
· Pusiausvyra ir simetrija: Mūsų protas jaučiasi patogiai simetrijoje. Kai baldai išdėstomi simetriškai, sukuriamas subalansuotas, akiai malonus vaizdas. Pavyzdžiui, didelę sofą apstatę dviem vienodais staliukais ar šviestuvais, sukuriame pusiausvyros pojūtį.
· Aukščių įvairovė: Baldų aukščių įvairovė suteikia interjerui įdomumo ir gilumo. Nors ir labai svarbu išlaikyti tam tikrą nuoseklumą, aukštesnių baldų, pavyzdžiui, knygų lentynų ar spintelių, ir žemesnių, pavyzdžiui, sofų ir žurnalinių staliukų, įtraukimas į kambarį gali suteikti dinamiškumo, bet kartu ir vientisumo.
· Erdvė ir atokvėpis: Tai vilioja užpildyti kiekvieną kampelį, ypač kai norime parodyti visus brangius baldus. Tačiau palikdami neigiamas erdves arba vietas be jokių baldų, leidžiame kambariui „kvėpuoti” ir galime pajusti, kad jis yra erdvesnis.
Nuotaikos moduliavimas per baldų išdėstymą
Baldų išdėstymas gali turėti didelės įtakos erdvės atmosferai:
· Bendravimo ir įsitraukimo jausmą: Gyvenamosiose erdvėse apskritas arba pusiau apskritas baldų išdėstymas skatina pokalbius. Kėdžių ir sofų išdėstymas viena priešais kitą skatina bendravimą ir įsitraukimą.
· Atsipalaidavimas ir atsitraukimas: miegamuosiuose, kur pagrindinė nuotaika turėtų būti atsipalaidavimas, baldai turėtų būti minimalūs ir tvarkingi. Jei erdvė aplink lovą bus laisva ir ji bus atokiau nuo durų ar judrių vietų, tai sustiprins ramybės pojūtį.
· Produktyvumas ir susikaupimas: namų biuruose ar darbo kabinetuose baldai turėtų būti išdėstyti taip, kad kuo mažiau blaškytų dėmesį. Pavyzdžiui, rašomieji stalai, atsukti į langus, suteikia natūralios šviesos, bet gali atkreipti dėmesį į išorinį pasaulį. Priklausomai nuo asmeninių preferencijų, vienus tai gali įkvėpti, o kitus – blaškyti dėmesį.
Erdvių individualizavimas
Interjero dizaino grožis slypi jo pritaikomume. Nors egzistuoja tam tikros gairės ir principai, pirmenybė visada turėtų būti teikiama asmeniniams pageidavimams ir individualiems poreikiams. Vieni gali jaustis geriau kambaryje, prikimštame baldų, ir atrasti komfortą jo jaukume, o kitiems gali reikėti minimalistinės erdvės, kad galėtų aiškiai mąstyti. Pirmas žingsnis – suvokti, kokią didelę įtaką baldų išdėstymas turi suvokimui ir nuotaikai. Kitas žingsnis – kurti ir įrengti erdves, kurios atitiktų mūsų unikalias asmenybes ir gyvenimo būdą.
Užsukite į internetinę parduotuvę Bonideco, kurioje rasite itin pigias kainas ir platų prekių pasirinkimą.